04

Historie NGK

01 Powód rozpoczęcia krajowej produkcji izolatorów i geneza pochodzenia spółek Grupy Morimura

Jeśli istniała technologia produkcji elementów ceramicznych opracowana przez Japonię, to musiało być możliwe rozpoczęcie produkcji krajowej. To rozumowanie doprowadziło do wynalezienia specjalnych izolatorów wysokonapięciowych wytwarzanych w Japonii. To z kolei doprowadziło do powstania takich produktów jak wyroby sanitarne i świece zapłonowe. Nasza praca opiera się na przekonaniu, że „robimy to, aby służyć naszemu krajowi, a nie dla własnego zysku” oraz że „służenie naszemu krajowi oznacza rozwijanie działalności biznesowej, nie bojąc się niezależności”, jak również że „wyprzedzamy naszych konkurentów, nie utrzymując zaledwie status quo, co byłoby równoznaczne z wycofaniem się”.

Jak jeden fragment izolatora doprowadził do produkcji krajowej

Firma Nippon Toki Gomei Kaisha otrzymała zaledwie mały fragment izolatora. Był to fragment izolatora sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych przez Keijiro Kishi z Shibaura Seisaku-sho (obecnie Toshiba Corporation). Kishi uważał za oburzające, że Japonia musiała kupować izolatory do przesyłu energii z zagranicy, mimo że tradycyjnie słynęła z produkcji ceramiki, w związku z czym nawiązał współpracę z partnerami w zakresie krajowej produkcji specjalnych izolatorów wysokiego napięcia.

Kishi złożył propozycję firmie Nippon Toki, ale Ichizaemon Morimura zarządzający firmą Morimura Kumi, do której należała Nippon Toki, początkowo sprzeciwił się temu planowi, ponieważ produkcja ceramiki, podstawowa działalność firmy, nie szła jej najlepiej i nie dysponowała ona inżynierami elektrycznymi, których potrzebowała. Ostatecznie jednak firma rozpoczęła produkcję izolatorów z przekonaniem, że „robimy to, aby służyć naszemu krajowi, a nie dla własnego zysku”, jak wspominał później Kazuchika Okura.

Wkrótce specjalne izolatory wysokonapięciowe opracowane we współpracy Nippon Toki z Shibaura Seisaku-sho okazały się wydajniejsze od izolatorów produkowanych poza Japonią, co spowodowało gwałtowny wzrost popytu. W odpowiedzi na te zmiany, 5 maja 1919 roku podjęto decyzję o wydzieleniu działu izolatorów, z którego utworzono NGK INSULATORS.

Czynnikami wpływającymi na decyzję o założeniu naszej firmy było silne przekonanie do produkcji krajowej i odwaga do bycia niezależnymi. Przekonanie to było siłą napędową założenia nie tylko naszej firmy, ale także różnych spółek grupy Morimura.

Fragment izolatora wyprodukowanego przez firmę R.Thomas & Sons Company i sprowadzonego przez Kishi’ego
Keijiro Kishi, dzięki któremu rozpoczęto produkcję izolatorów
„Przysięga założycielska” na ceramicznej płycie spoczywającej na kamieniu węgielnym okrągłego pieca nr 1.
Główna fabryka w momencie założenia firmy

Wyzwanie opracowania wyrobów sanitarnych i świec zapłonowych

Kiedy założono Nippon Toki, Japonia była zmuszona importować wysokiej jakości wyroby sanitarne. Magobei Okura i jego syn Kazuchika byli przedsiębiorczymi osobami, które w maju 1917 roku założyły TOYO TOKI Co., Ltd. w celu opracowywania wyrobów sanitarnych. Niedługo potem nastąpiły zapowiedzi produktów, w tym pierwszej w Japonii wanny z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem oraz sedesu z myjkami na gorącą wodę, czego skutkiem było to, że TOYO TOKI stała się globalnym producentem wyrobów sanitarnych. W 1970 roku firma zmieniła nazwę na TOTO KIKI LTD., a w 2007 roku na TOTO.

Firma rozpoczęła również krajową produkcję świec zapłonowych. Magoemon Ezoe, który w późniejszym czasie został drugim prezesem NGK, uległ pragnieniu dostarczania produkowanych w Japonii świec dla japońskiego przemysłu samochodowego — który to prędzej czy później miał się rozwinąć — po wizycie w amerykańskiej fabryce świec w czerwcu 1920 roku. W następnym roku firma rozpoczęła opracowywanie świec, a rozpoczęcie sprzedaży nastąpiło w 1931 roku pod nazwą „NG Spark Plug”, w której użyto pierwszych liter słów Nippon Gaishi. W związku z tym, że połączenie liter „NG” kojarzone jest ze zwrotem „no good”, w 1934 roku firma została przemianowana na NGK Spark Plug. Oddział firmy NGK INSULATORS zajmujący się świecami zapłonowymi został w październiku 1936 roku wydzielony i przekształcony w spółkę NGK Spark Plug Co., Ltd. NGK Spark Plug tak bardzo się rozrosła, że obecnie jest wiodącą marką świec zapłonowych na świecie.

Laboratorium badań nad porcelaną, poprzednik TOYO TOKI (lata 10. XX wieku)
Świece zapłonowe z początkowej fazy rozwoju

Zasada „Jedna działalność, jedna firma”, która doprowadziła do powstania Grupy Morimura

Firma Morimura Gumi, która została założona w celu prowadzenia handlu zagranicznego, utworzyła wraz z Noritake Company Limited, TOTO, NGK INSULATORS, NGK Spark Plug i Okura Art China, Inc. znaną dziś Grupę Morimura.
Unikalne podejście do prowadzenia działalności doprowadziło do powstania grupy. Zgodnie z tym podejściem, posiadanie niezależnych organizacji i dedykowanego personelu do obsługi nowych firm skutkuje szybszym podejmowaniem decyzji, postępem technologicznym i większą sprzedażą, jak również przejrzystością w zakresie obowiązków związanych z prowadzeniem działalności. Zasada funkcjonowania przedsiębiorstw Grupy Morimura, określana później mianem „Jedna działalność, jedna firma”, wywodzi się właśnie z tego okresu.
Pod wpływem silnego przekonania do produkcji krajowej i odwagą do bycia niezależnymi Grupa Morimura stała się największą na świecie grupą korporacyjną zajmującą się produktami ceramicznymi. Nasza firma wprowadziła filozofię korporacyjną w 1986 roku z tą zasadą stanowiącą podstawę: „Produkty i technologie NGK muszą tworzyć nową wartość i przyczyniać się do zwiększania jakości życia”. W 2019 roku filozofia Grupy NGK została zmodyfikowana zgodnie z tym samym poglądem: „Wzbogacanie życia człowieka poprzez dodawanie nowej wartości społeczeństwu”.

Powiązania Grupy Morimura

Powiązania Grupy Morimura