04

Historie NGK

03 Rozwój globalny w dążeniu do niezmiennych ideałów wśród ciągłych zmian

Ekspansja zagraniczna naszej firmy obejmuje takie samo DNA, jakie towarzyszyło nam od czasów Morimura Brothers. Nasza ekspansja zagraniczna, która rozpoczęła się od eksportu izolatorów, rozrosła się do lokalnej produkcji izolatorów i nośników katalizatorów HONEYCERAM. W miarę dodawania nowych lokalizacji na całym świecie celem naszej globalnej ekspansji były zarówno elastyczność we wprowadzaniu zmian, jak i zachowanie niezmiennych ideałów.

DNA ekspansji zagranicznej od czasów Morimura Brothers

W ramach międzynarodowej działalności firma NGK zachowała to samo DNA Grupy Morimura od czasu, gdy młodszy brat Morimura, Toyo, założył w 1876 roku spółkę inwestycyjną Hinode Shokai, a w 1878 roku oddzielnie finansowaną spółkę Hinode Shokai Morimura Brothers (w późniejszym czasie przemianowaną na Morimura Brothers). W latach trzydziestych ubiegłego wieku nasza firma przeprowadziła badania rynku w Ameryce Północnej, a w 1935 roku otrzymała zamówienia na 20 000 izolatorów napowietrznych od rządu Indii — było to pierwsze zagraniczne zamówienie firmy. Następnie w 1965 roku założyliśmy spółkę NGK America (obecnie NGK-LOCKE), a w roku 1968 — NGK INSULATORS OF CANADA, zwiększając eksport izolatorów do Ameryki Północnej. Z powodzeniem eksportowaliśmy produkty również do Nowej Zelandii i Niemiec Zachodnich (ówczesna nazwa). Następnie w latach 70. ubiegłego wieku rozpoczęliśmy lokalną produkcję w LOCKE INSULATORS.

Toyo Morimura i Morimura Brothers (około 1883 roku)

Trudne czasy dla LOCKE INSULATORS

Trudne zadanie dla NGK. Firma LOCKE INSULATORS, założona w 1973 roku jako spółka joint venture z GE w Stanach Zjednoczonych, stanęła w obliczu poważnych problemów związanych z zarządzaniem. Jednym z problemów była sztywna relacja między pracownikami fizycznymi a zarządzającymi, co utrudniało wzrost wydajności. Pomimo podjęcia wysiłków na rzecz zreformowania działu zarządzania, w firmie dwukrotnie doszło do strajku, nie licząc innych problemów. Jednak pomimo tych okoliczności firma kontynuowała reformę zarządzania, która obejmowała poprawę jakości poprzez przeniesienie technologii, dywersyfikację produktów oraz wyznaczenie lokalnego przedstawicielstwa władz. W następstwie tego relacje między pracownikami a zarządem oraz środowisko zarządzania stopniowo ulegały poprawie, a firma dalej się rozwijała. Firma LOCKE INSULATORS stała się jednym z czołowych producentów izolatorów w Stanach Zjednoczonych.

NGK CERAMICS EUROPE S.A. — spółka zbudowana od podstaw

W międzyczasie założona została spółka NGK Europe (Hamburg) w 1976 roku jako ośrodek sprzedażowy, mający na celu bezpośrednią ekspansję w Europie. W 1977 roku kupiliśmy MNPB i założyliśmy spółkę NGK Baudour w Belgii, aby rozpocząć tam produkcję izolatorów. W 1985 roku, w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na nośniki HONEYCERAM, została założona w Belgii spółka NGK CERAMICS EUROPE S.A. (ACE).

Podczas gdy spółki LOCKE INSULATORS i NGK Baudour powstały w wyniku przejęcia lokalnych firm, ACE była pierwszą firmą zbudowaną własnymi wysiłkami, stanowiąc zagraniczną bazę produkcyjną. NGK we własnym zakresie nabyła nieruchomość, wybudowała fabrykę i przeprowadziła przygotowania do produkcji. Wysiłki te napotykały na liczne problemy z powodu znacznych różnic kulturowych i obyczajowych. Niemniej jednak w 1988 roku fabryka rozpoczęła swoją działalność. W odpowiedzi na rosnący popyt NGK natychmiast przystąpiła do realizacji drugiej i trzeciej inwestycji.

NGK CERAMICS EUROPE S.A.

Globalna sieć produkcyjna obejmująca kraje na całym świecie

NGK CERAMICS USA, INC. założono w 1988 roku z uwagi na naszą politykę optymalnego rozdzielenia produkcji nośników HONEYCERAM między Japonią, Stanami Zjednoczonymi i Europą. Możliwości produkcyjne zostały zwiększone dzięki dodatkowym inwestycjom w zakłady, podobnie jak miało to miejsce w Europie. Kolejnym etapem było utworzenie baz produkcyjnych nośników HONEYCERAM w Indonezji, Republice Południowej Afryki, Chinach, Polsce, Meksyku i Tajlandii w związku z dążeniem naszej firmy do utworzenia zakładów produkcyjnych blisko rynków, na których produkty miały być sprzedawane, budując i rozszerzając naszą globalną sieć produkcyjną. Spółka NGK CERAMICS POLSKA SP. Z O.O. (ACP) przeszła znaczącą ekspansję wraz z rozpoczęciem w 2005 roku masowej produkcji filtrów cząstek stałych z węglika krzemu do silników Diesla (DPF). Możliwości produkcyjne firmy w zakresie dużych nośników HONEYCERAM i filtrów DPF stale rosły, po czym w 2013 roku rozpoczęto produkcję czujników NOx, a w 2016 roku — filtrów cząstek stałych do silników benzynowych (GPF). W 2014 roku firma dodała drugą linię montażową czujników NOx, a w 2017 roku wybudowała drugą fabrykę filtrów DPF z węglika krzemu, stając się jedną z największych zagranicznych lokalizacji NGK.

Lokalne bazy produkcyjne związane z produktami elektrycznymi również uległy rozwojowi. Założyliśmy spółki P.T. WIKA-NGK INSULATORS w Indonezji, NGK STANGER PTY. LTD. w Australii, NGK-LOCKE POLYMER INSULATORS, INC. w Stanach Zjednoczonych, NGK INSULATORS TANGSHAN CO., LTD. w Chinach, Birla NGK Insulators Private Limited w Indiach oraz NGK INSULATORS SUZHOU CO., LTD. w Chinach. W ramach naszej działalności w dziedzinie procesów przemysłowych założyliśmy spółki NGK TECHNOCERA SUZHOU CO., LTD. w Chinach i SIAM NGK TECHNOCERA CO., LTD. w Tajlandii. W ramach naszej działalności metalurgicznej założyliśmy spółki NGK METALS Corporation w Stanach Zjednoczonych i NGK BERYLCO FRANCE we Francji. W ramach naszej działalności wysokowydajnych elementów ceramicznych założyliśmy spółkę FM INDUSTRIES, INC. w Stanach Zjednoczonych.

Globalna sieć produkcyjna

1

FM INDUSTRIES, INC.

2

NGK CERAMICS MEXICO, S. DE R. L. DE C. V.

3

NGK METALS CORPORATION

4

NGK CERAMICS USA, INC.

5

NGK-LOCKE POLYMER INSULATORS, INC.

6

NGK BERYLCO FRANCE

7

NGK CERAMICS EUROPE S.A.

8

NGK CERAMICS POLSKA SP. Z O.O.

9

NGK CERAMICS SOUTH AFRICA (PTY) LTD.

10

SIAM NGK TECHNOCERA CO., LTD.

11

NGK TECHNOCERA SUZHOU CO., LTD.

12

NGK CERAMICS SUZHOU CO., LTD.

13

NGK INSULATORS TANGSHAN CO., LTD.

14

NGK INSULATORS, LTD.

15

P.T. NGK CERAMICS INDONESIA

16

NGK STANGER PTY. LTD.

Co trzeba zmienić oraz czego nie można zmieniać

Początkowo naszym celem ekspansji zagranicznej było przyczynienie się do rozwoju Japonii i pozyskanie obcej waluty. Od lat siedemdziesiątych XX wieku reagowaliśmy na szybko zmieniające się warunki gospodarcze, również poprzez zmniejszenie ryzyka walutowego i przejście na kupowanie na rynku lokalnym. Przykładowo: zrestrukturyzowaliśmy naszą działalność, likwidując spółkę NGK INSULATORS SUZHOU ze względu na mały popyt i rosnącą konkurencję związaną z izolatorami energetycznymi na rynku chińskim. Uznaliśmy to za nieuniknione działanie, które pozwoliłoby nam kontynuować misję wspierania rozwoju społeczeństwa poprzez naszą działalność.

Choć jesteśmy elastyczni pod względem wprowadzania zmian formy naszej działalności, konsekwentnie dążymy również do osiągnięcia ideału, który musi pozostać niezmienny. Ideał ten jest wyrażony w Filozofii Grupy NGK, która została zmodyfikowana z okazji setnej rocznicy założenia naszej firmy — „Wzbogacanie życia człowieka poprzez dodawanie nowej wartości społeczeństwu”. Są rzeczy, które trzeba zmieniać, np. formę naszej działalności zgodnie ze zmianami zachodzącymi w otaczającym nas środowisku. Są też rzeczy, które muszą pozostać niezmienne, np. misja i wartości Grupy NGK. Musimy podążać obiema tymi drogami. Podejście to przekłada się na globalną ekspansję Grupy NGK.